Zostań SuperPartnerem (część II)


Pobierz darmowy fragment książki Zostań SuperPartnerem w formacie PDF. Wystarczy, że klikniesz w ten link, a później w zakładkę ‘Fragment ebooka’.


Unikaj systemów piramidalnych

Większość osób zaangażowanych w omawiane tu zagadnienia, w tym także uważających się za doświadczonych, nie potrafi lub nie chce rozróżniać uczciwych systemów PP/MLM od piramid i systemów ponzi.

Piramidy to w tradycyjnym tego słowa znaczeniu systemy finansowe polegające na tym, że osoby wchodzące do systemu finansują, wg określonego schematu, wypłaty dla osób, które weszły wcześniej.

Dlaczego piszę o tym w poradniku o programach partnerskich?

Ponieważ Internet spowodował (niestety) znaczne zaktywizowanie się tego typu działań, w tym także w Polsce. Jednak mniemam, że wszystko mamy tu jeszcze przed sobą.

Internet jest doskonałym narzędziem dla organizatorów tego typu działań i na przestrzeni czasu powstało wiele modyfikacji systemów i planów finansowych, przez co bardzo zatarły się granice pomiędzy programami typu network marketing, programami partnerskimi i systemami określanymi jako MLM, de facto stanowiącymi piramidę.

Dzięki Internetowi bardzo łatwo zaoferować „produkt”. Słowo jest w cudzysłowie, bowiem on niby istnieje, lecz jest tylko przykrywką dla systemu piramidalnego. Tak naprawdę taki „produkt” nie odgrywa specjalnej roli. Jest to często ogólnodostępny lub na szybko stworzony ebook, raport, kurs czy software nieprzedstawiający większej wartości. Czasami jest oferowany za dużo większą cenę niż jest realnie warty.

Firma podając, że ma do zaproponowania taki „produkt”, tworzy „plan finansowy”, „program inwestycyjny”, „wirtualną giełdę”, matrycę lub inny mechanizm przynoszący zysk głównie organizatorom.

Nie zawsze jest łatwo od razu rozpoznać, że jest to przykrywka do piramidy. W tym celu warto kierować się sugestiami podanymi w rozdziale „Jak wybrać program partnerski?”.

Osobiście, pomimo wielu propozycji, nie biorę udziału w tego typu projektach i ich NIE rekomenduję.

Zdarza się, że programy partnerskie i MLM-y powstają w celu wypchnięcia zalegającego towaru i przybierają formę piramidalną, aby zachęcić szybkimi zyskami do brania udziału w przedsięwzięciu.

Ponzi

Nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego emigranta działającego w Ameryce na początku XX wieku. W 1919 r. zaoferował on inwestorom 150$ za każde zainwestowane 100$ w ciągu 90 dni (w owym czasie 100$ było dużą kwotą). Po 45 dniach rozpoczynał wypłacanie inwestorom obiecanej kwoty, co powodowało, iż zaczęli oni nabierać zaufania i ponownie inwestowali jeszcze większe kwoty. Skąd pochodził zysk?

Z wpłat nowych inwestorów. Ponieważ jednak fama o tym, że Ponzi wypłaca obiecane pieniądze i to przed terminem, rozchodziła się bardzo szybko, to nowych inwestorów nie brakowało. Na tym właśnie opiera się idea układów typu ponzi.

Na czym polega problem? Ano na tym, że aby można było dodawać do kapitału inwestora 50% — ilość nowych inwestorów musi rosnąć do kwadratu. W momencie, gdy ilość pieniędzy pochodząca od nowych inwestorów jest mniejsza — zaczyna brakować gotówki na wypłatę wcześniejszym inwestorom. Każdy program typu ponzi jest skazany na upadek, ponieważ w momencie przekroczenia pewnej masy krytycznej, kasa jest pusta. Każda osoba partycypująca w takim programie ma ograniczoną ilość znajomych (lub nieznajomych), którym może go zarekomendować.

Czym różni się ponzi od piramidy?

Wprawdzie, podobnie jak w piramidzie, pieniądze dla wcześniejszych inwestorów pochodzą z wpłat osób inwestujących później, lecz w układzie typu ponzi wszystko jest organizowane i kontrolowane przez jedną osobę, firmę lub organizację.

Układy typu ponzi zwykle nie mają struktury hierarchicznej, jak ma to miejsce w piramidach, a całość funduszy (minus stosowny profit dla organizatorów) jest rozdysponowywana pomiędzy uprzednich inwestorów.

Początkowo inwestorzy/partycypujący otrzymują szybko i na czas obiecane pieniądze, co powoduje nabieranie zaufania do programu oraz reklamowanie go. Temu służą także, stosowane w większości programów, systemy referencyjne — wypłacanie pewnego procentu lub określonej kwoty osobie, która nakłoniła innego inwestora do „włożenia” pieniędzy w ten program.

Zależnie od szybkości rozprzestrzeniania się informacji oraz stopnia rozreklamowania, program taki zaczyna zwiększać liczebność członków, lecz tylko do momentu, gdy ilość nowych inwestorów/partycypujących rośnie szybciej niż kwoty zwracane wcześniejszym inwestorom do kwadratu (w przypadku 50% zysku nad inwestycją). Od tego czasu ilość gotówki jest mniejsza niż jest to potrzebne na wypłaty i program znika, razem z pieniędzmi tych osób, które nie weszły wystarczająco wcześnie. Pojawia się wkrótce pod inną nazwą i na nieco zmodyfikowanych warunkach…

Aby przedłużyć funkcjonowanie tego typu programów, organizatorzy stosują różnego rodzaju sztuczki, jak na przykład modyfikowanie „planu kompensacyjnego”.

Często są też stosowane o wiele bardziej wyrafinowane metody różnego rodzaju przekrętów i manipulacji, a Internet stanowi doskonałe narzędzie do tego typu działań.

Spotyka się również programy zbliżające się do granic przyzwoitości, które stawiają sprawę jasno i wyraźnie informują, że to jest gra, w której mogą wygrywać ci, którzy wcześnie wskoczą w ten temat. Nie ma gwarancji zysków, a w pewnym momencie pieniędzy na wypłaty po prostu zabraknie, co oznacza, że „umoczyłeś” swoją inwestycję. Wiele programów tego typu wymaga bowiem uprzedniego zakupu produktu…

Matryce

Ta forma, będąca modyfikacją planów kompensacyjnych MLM-ów, powstała w celu zachęcenia do uczestnictwa osób nie dysponujących listą i nie potrafiących sponsorować.

Zasada polega na tzw. przelewaniu partnerów w dół. Możesz mieć np. maksimum 3 osoby w pierwszej linii, a każda następna jest podsponsorowywana (przelewana) pod osoby, które już są w Twojej sieci.

Generalnie nie jestem zwolennikiem matryc. Przyciągają one ludzi leniwych i niechętnych do podejmowania własnych wysiłków. W założeniu mają one przynosić profity także przy braku zaangażowania uczestnika. Model matematyczny jest OK, jednak w praktyce tzw. przelewanie nie wychodzi, gdyż statystyczny członek sponsoruje 1,5 człowieka. Jest tylko kwestią czasu, kiedy matryca „zapycha się” i jedynymi, którzy coś osiągają, są organizatorzy i ci, którzy wchodzą jako pierwsi.

Osobną kwestią jest, z jakiego tytułu otrzymuje się pieniądze. Jeśli jest to procent od sprzedaży lub zakupu PRODUKTU, można to uważać za MLM. Jeśli nie ma produktów lub są nimi zwykłe bezwartościowe „raporty” czy inne wirtualne towary, to jest to zwykła piramida finansowa z przykrywką. Dlatego żywot matryc jest krótki i ciągle powstają nowe, często tworzone przez tych samych ludzi.

Można być jednym z pierwszych i można na tym zarobić. Ma to jednak swoje konsekwencje. Jeśli dasz się poznać jako organizator przedsięwzięć, które z czasem padają, powodując frustrację i straty użytkowników, pozostanie Ci tylko ciągła dywersyfikacja lub ucieczka w anonimowość, gdyż tych samych ludzi nie da się wykorzystywać wielokrotnie.

Jak więc nie dać się wpuścić w kanał, jak rozróżnić ponzi czy piramidę od programów rzeczywiście inwestujących kapitał?

Nie ma niestety na to jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością należy mieć pewną dozę nieufności w stosunku do programów oferujących wyjątkowo duże zyski w krótkim czasie. Najlepszą znaną mi metodą jest nawiązanie kontaktów z osobami i środowiskami, które mają dostęp do dobrych źródeł informacji i osobiste kontakty z ludźmi, mającymi sporo doświadczenia w tym temacie.

Czy jest to łatwe? Niekoniecznie. Nikt jednak przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że można zrobić fortunę łatwo, szybko i przyjemnie. Internet, mechanizmy offshore i systemy związane z rekomendacją są tylko jednym z lepszych mechanizmów to umożliwiających. Pracę musisz jednak wykonać. Na ile uczciwie i moralnie, to też zależy od Ciebie.

Niezależnie od niesamowitych możliwości Internetu, dochodzących cudów technologii, ZAWSZE elementem kluczowym będą LUDZIE.

Ponieważ mnóstwo ludzi tego nie rozumie, padają dotcomy, programy partnerskie i mnóstwo innych, często ciekawych projektów. Jednocześnie znam witryny eksplodujące i stale rosnące, lecz one robią coś, o czym nie wiedzą ci inni, lub nie chcą tego zaakceptować.

Aby odnosić sukcesy, niesamowicie ważne jest nie tylko to, co robimy, lecz przede wszystkim KIM musimy się stać. Zgodnym chórem o tym trąbią właściwie wszyscy osiągający sukcesy, cokolwiek by to znaczyło.

Mam nieco doświadczeń w tym temacie, a jednym z najlepszych przykładów jest fakt, że w wielu wypadkach udaje mi się zdobyć zaufanie i LOJALNOŚĆ innych ludzi. Kosztuje to trochę pracy, lecz dzisiaj nierzadko zdarza się, że osoby proszą o mój link czy numer referencyjny, czekając, aż się zarejestruję, aby zasponsorować się pode mną. Bardzo sobie to cenię i obliguje mnie to do dalszego pomagania tym ludziom, wg mojej najlepszej znajomości tematu.

Lojalności i zaufania nie da się kupić ani posiąść jej przez manipulację. Trzeba ją wypracować, lecz efekty tego często trwają do końca życia.

Oczywiście ja należę do znacznej mniejszości z takim sposobem podejścia. Są i zawsze będą ludzie, którzy chcą szybko, dużo i małym kosztem. To jednak nie jest mój sposób działania.

Oczywiście to, co budujesz, jest wyłącznie Twoją decyzją. Tylko po co budować śmietniki, skoro można apartamenty?

I jedna uwaga. Jeśli PP czy MLM jest uczciwy w swoich założeniach i działaniach, to porażka jest TYLKO Twoją winą. MLM ma czasem złą opinię w społeczeństwie, ponieważ bardzo wielu próbowało, ponosiło klęskę (nawet w uczciwych systemach), a potem całą winę zwalało na system.

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?

Jeśli chcesz się dowiedzieć tego, o czym nie wie 90% uczestników programów partnerskich, wystarczy, że zamówisz pełną wersję książkiZostań SuperPartnerem.

Zamów już teraz i zacznij zarabiać poważne pieniądze na programach partnerskich!


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia o tym jak zarabiać w sieci. Możesz zapisać się na to szkolenie korzystając z poniższego formularza:Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.


Losowy wpis

 • Blogi – od sławy do pieniędzy
 • Zostań SuperPartnerem
 • Przydatne narzędzia pozycjonera
 • Jak zarobić pierwszą prowizję?
 • Darmowy kurs zarabiania w sieci
Uncategorized

Komentarze:

 • Delicious
 • Facebook
 • Digg
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Twitter

Leave a Reply

(required)

(required)


Przydatne narzędzia pozycjonera

Poznaj darmowe narzędzia, które skazują właścicieli stron internetowych na sukces.

Kurs usability. Jak tworzyć efektywne i intuicyjne serwisy WWW?

Spraw, aby Twoja strona www była użyteczna, przejrzysta i intuicyjna

Najważniejsze narzędzia w ebiznesie

Wszystko, co musisz wiedzieć, by odnieść sukces w ebiznesie.

Jak zwiększyć ruch na stronie WWW? 120 praktycznych wskazówek

Poznaj 120 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci zwiększyć ruch na Twojej stronie WWW.

FAQ – odpowiedzi na najczęstsze pytania partnerów ZPP

Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania partnerów Złotego Programu Partnerskiego.

Dołącz do nas – zostań partnerem Złotego Programu Partnerskiego

Jak zarabiać w najlepszym programie partnerskim w polskim internecie? Dowiedz się jak to wszystko działa i jak czerpać korzyści...

10 mitów pozycjonowania stron internetowych

Poznaj 10 mitów, które sabotują Twoje działania, dotyczących pozycjonowania stron internetowych.

7 rzeczy,które musisz wiedzieć zanim założysz własną stronę WWW

Jak sprawić, aby Twoja strona www przyciągała klientów, wzbudzała zaufanie i sprawiała wrażenie profesjonalizmu?

5 najlepszych listów handlowych

Poznaj pięć najskuteczniejszych listów promocyjnych, jakie kiedykolwiek stworzono.

5 najlepszych pomysłów na biznes w domu

Ten artykuł jest o pomysłach na swój własny domowy biznes. znajdziesz tutaj 5 pomysłów, które możesz wykorzystać oraz czerpać...

Jakie strony zarabiają w sieci?

Autorem artykułu jest Adrian Kołodziej Pośród setek stron w sieci nie wszystkie, a raczej niewielka ilość zarabia pieniądze. Jednak...

Zacznij zarabiać pieniądze na jakie zasługujesz…

Autorem artykułu jest Krzysztof Partyka Zacznij zarabiać pieniądze na jakie zasługujesz…Nigdy zarabianie w internecie nie było takie proste. Przekonaj...

Jak zarobić pierwszą prowizję?

Autorem artykułu jest Adrian Kołodziej Chciałbyś zarobić swoją pierwszą prowizję w programach partnerskich, ale nie wiesz jak? A może...

Zapisujemy ludzi do Złotego Klubu

Autorem artykułu jest Tomek Urban Załączam program Mozilla Thunderbird – odbieram pocztę. Znowu przyszło kilka maili z programu partnerskiego...

Jak wybrać odpowiedni program partnerski

Autorem artykułu jest Mateusz Kaczmarczyk Wiele osób zaczynających swoją przygodę z programami partnerskimi zastanawia się – który z nich...

Wszystko o programach partnerskich

Autorem artykułu jest Piotr Bukowski Programy partnerskie są najlepszym sposobem na rozpoczęcie zarabiania w internecie. Praktycznie nie trzeba w...

Programy partnerskie – pytania i odpowiedzi

Autorem artykułu jest Łukasz Gabryel Programy partnerskie są najpopularniejszym internetowym źródłem dochodów firm i osób prywatnych. Co jednak muszę...

Wszystko co musisz wiedzieć o wyszukiwarkach

Przejdź mój specjalny, darmowy kurs a uzyskasz wiedzę, która pozwoli Ci skutecznie pozycjonować strony w wyszukiwarkach. Ten intensywny, 8częściowy...

Najdłuższy darmowy kurs e-Biznesu

Ten kurs to ponad 600 darmowych lekcji e-Biznesu. Jako czytelnik Darmowego Biuletynu CzasNaE-Biznes co 3 dni otrzymasz jedną z...

Pozycjonowanie dla początkujących

Zrobiłeś stronę www i nie generuje Ci ona żadnych zysków? Spójrz w statystyki, być może to właśnie kwestia pozycjonowania....

Google AdSense

Czy wiesz, że niektóre strony internetowe generują kilkanaście tysięcy dolarów miesięcznego dochodu praktycznie bez większego nakładu pracy? Dowiedz się...

Czas na e-biznes

Poznaj biblię e-biznesu. Książka ta zawiera ponad 600 stron wiedzy o tym jak stworzyć i zarabiać w sieci.

Blogi – od sławy do pieniędzy

W jaki sposób zostać uznanym ekspertem w świecie blogerów? Jak na tym zarabiać? A może chcesz się po prostu...

Zostań SuperPartnerem

Zapoznaj się z biblią każdego uczestnika programów partnerskich. Autor tej książki z niejednego programu partnerskiego chleb jadł i wie...

Ile dni trzeba by zrobić stronę?

Autorem artykułu jest Tomek Urban Mam dwóch znajomych, którzy od kilku miesięcy zbierają się za założenie strony… i rozpoczęcie...

Programy partnerskie w praktyce

Poznaj porady jednego ze znanych uczestników wielu programów partnerskich. W tej książce Tomek Urban przedstawia ludzkim językiem to co...

Jak aktywnie zarabiać w programie partnerskim Złotych Myśli?

Autorem artykułu jest Arek Czapla Nie jest dla nikogo tajemnicą, że obecnie bardzo modne stało się zarabianie przez Internet....