10 mitów pozycjonowania stron internetowych


Wstęp

Już za chwilę poznasz jedne z najczęściej słyszanych mitów na temat pozycjonowania stron internetowych. Możesz się spotkać z nimi w różnych miejscach. Być może przeczytasz coś na forum lub usłyszysz coś od znajomego. Czy to, co czytasz lub słyszysz z niesprawdzonych źródeł, na pewno jest prawdą? Czy są to fakty, czy może plotki, które wymyślają pseudopozycjonerzy? W tym poradniku podzielę się swoją wiedzą na temat 10 bardzo popularnych mitów SEO, które sam zresztą wielokrotnie słyszałem.

1. Pozycjonowanie stron internetowych daje mizerne rezultaty i nie warto sobie zaprzątać tym tematem głowy

Pozycjonowanie stron internetowych daje wymierne rezultaty i warto zdobyć chociażby podstawową wiedzę na ten temat. Stopniowy, długotrwały proces pozycjonowania strony internetowej może sprawić, że naszą stronę będzie odwiedzać cała rzesza internautów, którzy będą trafiali do nas z wyszukiwarek.

Można stosunkowo niskim nakładem kosztów skutecznie wypromować naszą stronę w wyszukiwarkach i cieszyć się nowymi użytkownikami, a co za tym idzie – nowymi klientami naszych produktów.

2. Wyszukiwarki same znajdą moją stronę w Internecie

Wyszukiwarki same, ot tak, nie znajdą Twojej strony w Internecie. Aby wyszukiwarka mogła w ogóle trafić na Twoją stronę i ją zaindeksować, to musi się znaleźć do Twojej strony jakikolwiek link w Internecie (przy czym strona, która zawiera ten link, musi być już zaindeksowana). Jeden link może jednak nie wystarczyć, dlatego należy postarać się o jak najwięcej linków, które prowadzą do Twojej strony. Są też specjalne formularze, za pomocą których można dodać swoją witrynę do danej wyszukiwarki. Po zgłoszeniu robot wyszukiwarki odwiedza tę stronę i najczęściej ją indeksuje, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań.

3. Po co marnować czas i pozycjonować stronę, skoro można kupić sobie pierwszą pozycję?

Większość wyszukiwarek umożliwia wykupienie pierwszej pozycji na daną frazę – to prawda. Wówczas Twoja strona będzie się pojawiać w specjalnej ramce bądź jakoś specjalnie oznaczona, najczęściej jako „link sponsorowany”. Czy warto płacić wyszukiwarce za umieszczenie strony na pierwszej pozycji? To już musisz ocenić sam. Cena, jaką zapłacisz za pierwszą pozycję, wiąże się z konkurencyjnością danej frazy. Im bardziej fraza jest konkurencyjna, tym więcej będziesz musiał wyłożyć pieniędzy. Jeżeli fraza będzie mało konkurencyjna,  wtedy zapłacisz odpowiednio mniej. Skoro jednak dana fraza kluczowa nie ma konkurencji, to czy warto wykupywać pierwszą pozycję? Przy takich frazach najczęściej wystarczy dobra optymalizacja strony, dlatego najczęściej nie warto płacić wyszukiwarkom za umieszczenie strony na pierwszej pozycji.

Bardziej polecałbym przeznaczenie środków pieniężnych na optymalizację i stopniowe, długotrwałe pozycjonowanie strony. Takie rozwiązanie jest z reguły lepszą inwestycją niż kupowanie pozycji w wyszukiwarce na daną frazę i na dany okres. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, dla których wykupienie pozycji jest lepszym rozwiązaniem. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy organizujemy jakąś czasową promocję i w bardzo krótkim czasie chcemy pozyskać jak najwięcej internautów.

4. Aby być wysoko w wynikach wyszukiwania, wystarczy mieć dobrą, unikalną treść na stronie

Nie jest to co prawda jedyny czynnik wpływający na wysokość pozycji Twojej strony, ale trzeba przyznać że niesamowicie istotny. Dlaczego? Otóż jeżeli będziesz miał ciekawą treść na stronie, to czytelnicy będą ją sobie polecać. A skoro będą sobie polecać, to w zupełnie naturalny sposób będziesz zdobywać linki w różnych miejscach w Internecie. A jeśli będziesz miał interesującą i ciekawą treść + dużo linków, to możesz być pewien, że Twoja pozycja będzie się umacniała.

Mówię tu raczej o artykułach wiedzowych, w których dzielisz się z czytelnikami jakimiś informacjami. Nikt, ot tak, nie będzie polecał Twoich produktów, a raczej dawał linków do oferty produktu, jeśli czytelnik nie znajdzie tam cennych dla siebie informacji. No, chyba że oferta jest tak skomponowana, aby działało to wirusowo. Możesz mieć w ofercie coś na tyle śmiesznego, że czytelnicy będą podawać link swoim znajomym, a Ci znajomi – swoim znajomym itd.

Zazwyczaj jest jednak tak, że jeśli zamieścisz na swojej stronie tylko unikalną ofertę firmy, to może to nie wystarczyć. Warto podeprzeć stronę firmową jakimś blogiem, na którym będziesz robił interesujące dla czytelników wpisy. W tych artykułach podziel się swoimi przemyśleniami i poradami na tematy związane z branżą, w której działasz. W ten sposób znacznie szybciej wypromujesz swój produkt. Warto zaznaczyć też, że wartościowa i ciekawa treść nie zawsze da nam wynik, jaki chcieliśmy osiągnąć. Warto więc nieco szerzej zainteresować się pozycjonowaniem i wykorzystać techniki, które pomogą nam uzyskać jeszcze więcej odwiedzających z wyszukiwarek.

5. Metatagi są kluczowym czynnikiem, decydującym o pozycji strony w wyszukiwarce

Metatagi kiedyś miały bardzo duże znaczenie przy budowaniu rankingu. Wyszukiwarki po prostu pobierały słowa kluczowe z metatagów i głównie na ich podstawie zwracały wyniki wyszukiwania. Tak działające wyszukiwarki dawały spore pole manewru dla oszustów. Spamerzy wpisywali w metatagach wielokrotnie te same słowa kluczowe, aby ich strona była wyżej. Kiedyś takie działanie skutkowało. Dziś algorytmy wyszukiwarek są bardzo rozbudowane i tworzą ranking na podstawie wielu różnych czynników. Metatagi mają wartość  znikomą. Większość wyszukiwarek w ogóle nie bierze ich pod uwagę. Tak więc metatagi nie dość, że nie są kluczowym czynnikiem decydującym o pozycji strony, to mają wartość bardzo marginalną.

6. Wystarczy zoptymalizować stronę główną witryny, aby być dobrze widocznym w wyszukiwarkach

Nasza strona internetowa to nie tylko strona główna, ale również cały szereg towarzyszących jej podstron. Nie wystarczy zoptymalizować tylko strony głównej, aby być dobrze widocznym w wyszukiwarkach. Należy optymalizować wszystkie podstrony, aby klienci trafiali do nas nie tylko na stronę główną, ale także na konkretne podstrony.

Dlaczego? To właśnie na podstronach znajdują się zazwyczaj kluczowe informacje dla zadanego pytania. Na stronie głównej znajdują się ogólne informacje na temat firmy i oferty. Szczegółowe informacje podawane są jednak na podstronach. Dlatego też należy odpowiednio optymalizować każdą ze stron naszego serwisu.

7. Pierwsze miejsce w wyszukiwarce gwarantuje sukces mojej strony internetowej

Oczywiście zdanie to jest nieprawdziwe. Nie możemy dać żadnej gwarancji, że jeśli strona znajdzie się na pierwszym miejscu w rankingu wyszukiwań, Twoja strona odniesie pewny sukces. Już na samym początku wypada zapytać: jaka jest fraza kluczowa? Jasnym wydaje się fakt, że fraza frazie nie równa. Jeśli dobierzesz złą frazę kluczową, to Twoja strona może nie odnieść kompletnie żadnej korzyści, ponieważ będzie to na tyle absurdalna fraza, że nawet nikt nie wpisze jej w wyszukiwarce. A skoro nikomu nie przyjdzie do głowy,  żeby wpisać ją w wyszukiwarce, to pierwsza pozycja jest Ci zupełnie niepotrzebna.

W sytuacji odwrotnej też nie możemy dać gwarancji. Nawet jeżeli pierwsza pozycja w wyszukiwarce przyciągnie całą rzeszę internautów, może się okazać, że nasza strona nie spełnia oczekiwań klientów i zamkną ją tak szybko, jak na nią przyszli. Sukces Twojej strony czy Twojego biznesu zależy od bardzo wielu czynników. Pamiętaj, że zdobycie wysokiej pozycji w rankingu wyszukiwań to tylko jeden z elementów, który ma Ci zwiększyć ruch na Twojej stronie www. To, jak wykorzystasz ten ruch, zależy przede wszystkim od Ciebie.

8. Można zagwarantować pierwsze miejsce w wyszukiwarce internetowej

W Internecie można łatwo napotkać firmy specjalizujące się w pozycjonowaniu stron internetowych, które gwarantują określoną pozycję w wyszukiwarkach – najczęściej pierwszą. Musimy być świadomi, że nie można dawać 100% gwarancji na to, że strona znajdzie się na pierwszym miejscu w rankingu wyszukiwań. Istnieje wiele czynników, które o tym decydują. Oczywiście w przypadku łatwiejszych fraz kluczowych prawdopodobieństwo wypozycjonowania jej na pierwsze miejsce jest bardzo duże. Jednak przy nieco bardziej konkurencyjnych frazach jest naprawdę ciężko i pierwsza pozycja nie zależy tylko i wyłącznie od nas, ale i od konkurencji oraz samej wyszukiwarki.

Do tego typu ofert trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Jeśli spotkamy się ze stwierdzeniem: „gwarancja pierwszego miejsca”, pamiętajmy, aby zabezpieczyć się odpowiednią umową, że w przypadku nieosiągnięcia danej pozycji – należy się zwrot gotówki.

9. Korzystanie z systemów wymiany linków wpływa korzystanie na stronę

Systemy wymiany linków (SWL) zostały stworzone po to, aby w dość szybki i automatyczny sposób zdobywać linki do stron internetowych, uczestniczących w tej wymianie. Jak wiemy, linki mają bardzo duże znaczenie przy budowaniu rankingu wyników. Czy jednak systemy wymiany linków spełniają swoją rolę?

Przed długi czas rzeczywiście tak było. Sam uważałem SWL za jeden z najlepszych sposobów zdobycia wysokiego miejsca rankingowego na wybrane przeze mnie frazy kluczowe. Systemy wymiany linków nie są jednak akceptowane przez większość wyszukiwarek i w momencie wykrycia SWL grozi nam kara. Jednym słowem, tak szybko jak uda nam się uzyskać wysoką pozycję, tak szybko możemy ją stracić. Korzystanie z systemów wymiany linków wpływa korzystnie na stronę do czasu, gdy wyszukiwarka nie wykryje systemu i nie ukarze naszej strony. Dlatego też nie polecam stosowania SWL dla naszej docelowej witryny. Można jednak testować i wykorzystywać SWL na swoim zapleczu (stronach, które nie są dla nas tak istotne, a w zamyśle mają wspierać naszą docelową witrynę). W takim przypadku, nawet jeśli strona biorąca udział w SWL zostanie ukarana, to nie ucierpi na tym nasza docelowa witryna.

10. Konkurencja może przyczynić się do wykluczenia naszej strony z wyszukiwarki

Jeśli pozycjonujesz swoją stronę etycznie, to możesz być spokojny. Twoja konkurencja niewiele może zrobić, aby Twoja strona wyleciała z indeksu wyszukiwarki. Może jednak tak się stać, jeśli korzystasz  z nieetycznych metod pozycjonowania. Wówczas znajdzie się ktoś, kto zgłosi Twoją witrynę, a wyszukiwarka po baczniejszym przyjrzeniu się, może wykluczyć Twoją stronę z indeksu. Oczywiście dostanie bana (bo o tym właśnie mówimy) jest stosowane w bardzo nielicznych przypadkach. Musiałbyś złamać naprawdę szereg podstawowych zasad etycznego pozycjonowania. Konkurencja może jednak przyczynić się do tego, abyś otrzymał filtr. Załóżmy, że Twoja konkurencja zaczyna masowo dodawać linki do Twojej strony w bardzo krótkim okresie. Wyszukiwarka może uznać, że przyrost linków jest zbyt szybki i nienaturalny i wówczas nakłada filtr na taką stronę. Mimo wszystko w miarę upływu czasu witryna powinna wyjść z filtra i wrócić do wysokiej pozycji.

Podsumowując, Twoja konkurencja nie może spowodować, że otrzymasz bana i Twoja strona wyleci z indeksu wyszukiwarki. Może jednak przyczynić się do tego, abyś otrzymał tymczasowy filtr, na przykład za zbyt szybki przyrost linków.

Polecamy także poradniki:

Pierwsze miejsce w wyszukiwarkach – Arkadiusz Podlaski

Czy chcesz, aby Twoja strona przyciągnęła więcej użytkowników i zyskała na popularności…?

Dziś w Internecie nie wystarczy mieć już dobrze zaprojektowaną witrynę albo kupić kilka reklam w Google, aby odnieść sukces. Skończyły się już czasy, w których niepotrzebna była nauka pozycjonowania.  Teraz jeśli nie wiesz, jak pozycjonować stronę, to najprawdopodobniej bardzo mało osób będzie ją odwiedzać i nigdy nie stanie się popularna.

Ta książka jest przede wszystkim dla wszystkich tych osób, które chcą przyciągnąć na swoją stronę więcej odwiedzających i to niezależnie od tego, czy mają to być klienci, czy polecasz produkty w programie partnerskim, czy chcesz przyciągnąć zapaleńców, którzy również interesują się Twoim hobby.

Bardzo dobrze przygotowana publikacja, wiele cennych informacji o których nie miałam pojęcia. Pozostaje mi zatem podziękować za książkę i życzyć powodzenia przy kolejnych tego typu drukach! Kupię z pewnością!

Aleksandra N. – marketing, freelance, www Domeny internetowe – Filip Lewandowski

W jaki sposób skutecznie zarabiać na domenach internetowych?

Publikacja ta ma na celu otworzyć Ci oczy na pewne możliwości, które drzemią na rynku. Dzięki rejestracji adresu internetowego można zarobić naprawdę konkretne pieniądze. Bardzo często w gazetach czyta się o kolejnych rekordowych transakcjach związanych z kupnem oraz sprzedażą domen internetowych. Rekordzistą ciągle jest sex.com, który został sprzedany kilka lat temu za przeszło 14 milionów dolarów! Wyobrażasz to sobie? Jedna transakcja, która pozwala Ci osiągnąć finansową niezależność i cieszyć się wysokim standardem życia. Musze przyznać, że nie bardzo interesowała mnie myśl sprzedawania domen, lecz gdy mnie już ten zawiły temat dopadł i męczył i dobijał, książka okazuje się być “perełką” zrozumiałą dla każdego nowicjusza!

Beniamin Johansen – student architektury uczelni wyższej w Oslo, Norwegia.


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia o tym jak zarabiać w sieci. Możesz zapisać się na to szkolenie korzystając z poniższego formularza:Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.


Podobne wpisy

 • Kurs usability. Jak tworzyć efektywne i intuicyjne serwisy WWW?
 • Najważniejsze narzędzia w ebiznesie
 • Jak zwiększyć ruch na stronie WWW? 120 praktycznych wskazówek
 • FAQ – odpowiedzi na najczęstsze pytania partnerów ZPP
 • 7 rzeczy,które musisz wiedzieć zanim założysz własną stronę WWW
Tags: , , , Darmowe

Komentarze:

 • Delicious
 • Facebook
 • Digg
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Twitter

Leave a Reply

(required)

(required)


Przydatne narzędzia pozycjonera

Poznaj darmowe narzędzia, które skazują właścicieli stron internetowych na sukces.

Kurs usability. Jak tworzyć efektywne i intuicyjne serwisy WWW?

Spraw, aby Twoja strona www była użyteczna, przejrzysta i intuicyjna

Najważniejsze narzędzia w ebiznesie

Wszystko, co musisz wiedzieć, by odnieść sukces w ebiznesie.

Jak zwiększyć ruch na stronie WWW? 120 praktycznych wskazówek

Poznaj 120 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci zwiększyć ruch na Twojej stronie WWW.

FAQ – odpowiedzi na najczęstsze pytania partnerów ZPP

Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania partnerów Złotego Programu Partnerskiego.

Dołącz do nas – zostań partnerem Złotego Programu Partnerskiego

Jak zarabiać w najlepszym programie partnerskim w polskim internecie? Dowiedz się jak to wszystko działa i jak czerpać korzyści...

10 mitów pozycjonowania stron internetowych

Poznaj 10 mitów, które sabotują Twoje działania, dotyczących pozycjonowania stron internetowych.

7 rzeczy,które musisz wiedzieć zanim założysz własną stronę WWW

Jak sprawić, aby Twoja strona www przyciągała klientów, wzbudzała zaufanie i sprawiała wrażenie profesjonalizmu?

5 najlepszych listów handlowych

Poznaj pięć najskuteczniejszych listów promocyjnych, jakie kiedykolwiek stworzono.

5 najlepszych pomysłów na biznes w domu

Ten artykuł jest o pomysłach na swój własny domowy biznes. znajdziesz tutaj 5 pomysłów, które możesz wykorzystać oraz czerpać...

Jakie strony zarabiają w sieci?

Autorem artykułu jest Adrian Kołodziej Pośród setek stron w sieci nie wszystkie, a raczej niewielka ilość zarabia pieniądze. Jednak...

Zacznij zarabiać pieniądze na jakie zasługujesz…

Autorem artykułu jest Krzysztof Partyka Zacznij zarabiać pieniądze na jakie zasługujesz…Nigdy zarabianie w internecie nie było takie proste. Przekonaj...

Jak zarobić pierwszą prowizję?

Autorem artykułu jest Adrian Kołodziej Chciałbyś zarobić swoją pierwszą prowizję w programach partnerskich, ale nie wiesz jak? A może...

Zapisujemy ludzi do Złotego Klubu

Autorem artykułu jest Tomek Urban Załączam program Mozilla Thunderbird – odbieram pocztę. Znowu przyszło kilka maili z programu partnerskiego...

Jak wybrać odpowiedni program partnerski

Autorem artykułu jest Mateusz Kaczmarczyk Wiele osób zaczynających swoją przygodę z programami partnerskimi zastanawia się – który z nich...

Wszystko o programach partnerskich

Autorem artykułu jest Piotr Bukowski Programy partnerskie są najlepszym sposobem na rozpoczęcie zarabiania w internecie. Praktycznie nie trzeba w...

Programy partnerskie – pytania i odpowiedzi

Autorem artykułu jest Łukasz Gabryel Programy partnerskie są najpopularniejszym internetowym źródłem dochodów firm i osób prywatnych. Co jednak muszę...

Wszystko co musisz wiedzieć o wyszukiwarkach

Przejdź mój specjalny, darmowy kurs a uzyskasz wiedzę, która pozwoli Ci skutecznie pozycjonować strony w wyszukiwarkach. Ten intensywny, 8częściowy...

Najdłuższy darmowy kurs e-Biznesu

Ten kurs to ponad 600 darmowych lekcji e-Biznesu. Jako czytelnik Darmowego Biuletynu CzasNaE-Biznes co 3 dni otrzymasz jedną z...

Pozycjonowanie dla początkujących

Zrobiłeś stronę www i nie generuje Ci ona żadnych zysków? Spójrz w statystyki, być może to właśnie kwestia pozycjonowania....

Google AdSense

Czy wiesz, że niektóre strony internetowe generują kilkanaście tysięcy dolarów miesięcznego dochodu praktycznie bez większego nakładu pracy? Dowiedz się...

Czas na e-biznes

Poznaj biblię e-biznesu. Książka ta zawiera ponad 600 stron wiedzy o tym jak stworzyć i zarabiać w sieci.

Blogi – od sławy do pieniędzy

W jaki sposób zostać uznanym ekspertem w świecie blogerów? Jak na tym zarabiać? A może chcesz się po prostu...

Zostań SuperPartnerem

Zapoznaj się z biblią każdego uczestnika programów partnerskich. Autor tej książki z niejednego programu partnerskiego chleb jadł i wie...

Ile dni trzeba by zrobić stronę?

Autorem artykułu jest Tomek Urban Mam dwóch znajomych, którzy od kilku miesięcy zbierają się za założenie strony… i rozpoczęcie...

Programy partnerskie w praktyce

Poznaj porady jednego ze znanych uczestników wielu programów partnerskich. W tej książce Tomek Urban przedstawia ludzkim językiem to co...

Jak aktywnie zarabiać w programie partnerskim Złotych Myśli?

Autorem artykułu jest Arek Czapla Nie jest dla nikogo tajemnicą, że obecnie bardzo modne stało się zarabianie przez Internet....